skutki stresu traumatycznego

Skutki stresu traumatycznego, czyli PTSD, mogą zaważyć nie tylko na zdrowiu ale także na życiu osoby przeżywającej stres pourazowy. Stres traumatyczny i wywołany przez niego wstrząs psychiczny prowadzi do objawów związanych z agresją, a także do depresji.

skutki stresu traumatycznego

© by flickr.com The National Guard

Zespół stresu pourazowego (PTSD), szczególnie jeśli nie jest leczony i jest długotrwały, może doprowadzić do głębszych zaburzeń psychicznych, ale nie tylko.

Występowanie zaburzeń lękowych wywołanych stresem może doprowadzić do depresji, a także do pojawienia się myśli samobójczych. Objawom PTSD często towarzyszą używki, które według chorej osoby mają pomóc w walce z problemem.

Długotrwałe utrzymywanie się stresu pourazowego dla wielu chorych oznacza problemy ze snem, zarówno trudności z zasypianiem, jak i częste wybudzanie się w nocy.

W części przypadków dochodzi do zaburzeń somatycznych, czyli do pojawienia się objawów fizycznych stresu.

Wskutek przedłużających się symptomów traumatycznego stresu, ucierpieć może życie społeczne i rodzinne chorej osoby. Tendencja do izolowania się, nadpobudliwość, rozdrażnienie i napady gniewu utrudniają, a nawet mogą uniemożliwiać, normalne życie w społeczeństwie.

@zwalczstres