o stresie w ciąży

Stres w ciąży to niekorzystne zjawisko, choć bardzo powszechne. Kobiety obawiają się o zdrowie dziecka, martwią się także o przebieg porodu. Stres i ciąża nie powinny iść ze sobą w parze, dlatego dobrze jest stosować bezpieczne sposoby na stres w ciąży.

o stresie w ciąży

© by flickr.com nanny snowflake

Stres w czasie ciąży ma duży wpływ na przebieg ciąży i zdrowie rozwijającego się łonie matki dziecka. Wbrew nazwie, "stan błogosławiony" nie wygląda tak różowo. Kobieta stresuje się zdrowiem dziecka, boi się bólu porodowego, a oprócz tego codzienne obowiązki i wydarzenia generują dodatkowy stres. Wszystkie zmiany, jakie w organizmie wywołuje reakcja stresowa, są odbierane przez dziecko. Długotrwałe działanie kortyzolu, nazywanego hormonem stresu, może wywołać nawet problemy rozwojowe płodu.

Przyczyny stresu w ciąży

Stres w ciąży pojawia się u większości kobiet. Każda martwi się trochę (lub bardzo!) o zdrowie dziecka, przebieg ciąży i poród. Strach przed porodem i ogólny poziom stresu u przyszłej mamy może być jeszcze większy, jeśli kobieta jest w ciąży po raz pierwszy. Jej ciało zaczyna działać nieco inaczej, pojawiają się zmiany, które są dla większości kobiet zaskoczeniem. Kobieta jest zaskakiwana przez swoje ciało. A to właśnie zmiany generują stres.

Zobacz więcej na temat przyczyn stresu w ciąży >>

Objawy stresu w ciąży

Stres może powodować zaburzenia apetytu. Jeśli kobieta w ciąży nie ma apetytu i nie daje się przekonać do jedzenia, dziecko może na tym bardzo ucierpieć. Wszelkie niedobory u matki przekładają się bezpośrednio na niedobory u dziecka, a to już może wywołać zaburzenia w rozwoju. Dziecko z niską masą urodzeniową jest również bardziej narażone na choroby.

Zobacz więcej na temat objawów stresu w ciąży >>

Stres w ciąży a rozwój dziecka

Stres obniża odporność organizmu. Układ immunologiczny gorzej radzi sobie z drobnoustrojami, zagrażającymi matce i dziecku. A przecież w ciąży każde przeziębienie jest potencjalnym zagrożeniem dla jej przebiegu.

Według najnowszych badań nad stresem, silny stres w ciąży wpływa także na dalszy rozwój intelektualny dziecka. W badaniu wzięły udział kobiety, które przeżyły wielką burzę w Quebecku (Kanada). Burza spowodowała odcięcie domów od prądu, dla wielu osób oznaczały przebywanie w schronie. Im silniejszy stres przeżywała kobieta, tym gorzej po pięciu latach prezentowały się wyniki IQ jej dziecka i jego umiejętność mowy. Mieściły się jednak w normie. W badaniu brano pod uwagę także wykształcenie rodziców i status ekonomiczny rodziny.

Zobacz więcej na temat możliwych skutków stresu w ciąży >>

Sposoby na stres w ciąży

Najskuteczniejsze na stres jest myślenie pozytywne (i nie ma skutków ubocznych!). Poziom stresu obniżymy także dając sobie czas na odpoczynek i sen. W ciągłym biegu łatwo o negatywne emocje i przemęczenie. Bezpieczne sposoby na stres w ciąży to także relaksacja i ćwiczenia oddechowe, a także muzykoterapia i aromaterapia.

Zobacz więcej na temat bezpiecznych i skutecznych sposobów na stres w ciąży >>

Źródło:
Laplante D.P., Barr R.G., Brunet A., Galbaud du Fort G., Meaney M.L., Saucier J.F., Zelazo P.R., King S. Stress during pregnancy affects general intellectual and language functioning in human toddlers, "Pediatric research" 2004 wrzesień, 56(3), s. 400-10.

Artykuły na ten temat:

@zwalczstres