Stres w ciąży

Stres w ciąży przeżywa każda kobieta. Martwienie się o zdrowie dziecka, przebieg ciąży i porodu jest normalne. Jednak nadmiar stresu w ciąży może prowadzić do różnych powikłań. Dlatego dobrze jest wypróbować bezpieczne sposoby na stres w ciąży.

Stres w ciąży

© by flickr.com futurestreet

Stres w ciąży ma duży wpływ na zdrowie matki i dziecka. Stres w stanie błogosławionym nie jest jednak niczym dziwnym. Kobieta stresuje się zdrowiem dziecka, boi się bólu porodowego, a oprócz tego codzienne obowiązki i wydarzenia wywołują dodatkowy stres. Wszystkie zmiany, jakie w organizmie wywołuje reakcja stresowa, są odbierane przez dziecko. Nadmiar hormonu stresu, czyli kortyzolu, przez dłuższy czas, może wywołać nawet zaburzenia rozwojowe płodu.

Przyczyny stresu w ciąży

Stres w ciąży pojawia się u większości kobiet. Każda martwi się trochę (lub bardzo!) o zdrowie dziecka, przebieg ciąży i poród. Jest to szczególnie stresujące, a strach przed porodem jeszcze większy, jeśli kobieta jest w ciąży po raz pierwszy. Jej ciało zaczyna działać nieco inaczej, pojawiają się zmiany, które są dla większości zaskoczeniem. Mimo że wiadomo o mdłościach w ciąży, dziwnych zachciankach czy zmianach nastroju, zupełnie co innego wiedzieć, a co innego je przeżywać. Kobieta jest zaskakiwana przez swoje ciało.

Frustracja w ciąży

Ciąża to nie jest czas błogiego "nicnierobienia". Kobiety w ciąży chodzą normalnie do pracy, niemal do samego porodu, mają swoje obowiązki w domu, są aktywne. Ciąża jednak ogranicza w pewien sposób możliwości kobiety. Nie powinna się w żaden sposób nadwerężać czy przeciążać, gdyż może mieć to negatywny wpływ na ciążę. Dla wielu aktywnych kobiet jest to trudny okres, szczególnie, że całe otoczenie ma bardzo wiele rad, co powinny, a czego nie powinny robić. Dodatkowo stresujące dla niektórych przeszłych mam jest dotykanie ich brzucha przez całkiem nieznajome osoby. Stres u kobiet w ciąży może mieć także inne podłoże, związane z dużą zmianą w życiu, która wydarzy się w momencie urodzenia dziecka.

Stres na początku ciąży

Nadmiar kortyzolu we krwi wywołany bardzo silnym lub przewlekłym stresem także prowadzi do powikłań - mogą to być wady serca czy zaburzenia w rozwoju układu nerwowego u dziecka (stres wywołuje choroby nie tylko u jeszcze nierozwiniętego w pełni płodu, ale u każdego człowieka!). Stres jest szczególnie niebezpieczny w pierwszym trymestrze ciąży, kiedy kształtują się narządy dziecka, czyli podczas organogenezy. Następujący później stres przed porodem będzie już mniej szkodliwy dla maluszka.

Objawy stresu w ciąży

Powszechnie znany jest fakt, że stres obniża odporność organizmu. Osłabiony układ immunologiczny nie walczy z drobnoustrojami, na jakie narażona jest matka i jej dziecko. W ciąży każde przeziębienie jest potencjalnym zagrożeniem dla przebiegu ciąży.

Stres w wielu przypadkach powoduje zaburzenia apetytu. Jeśli kobieta w ciąży nie ma apetytu i nie daje się przekonać do jedzenia, dziecko może na tym bardzo ucierpieć. Wszelkie niedobory u matki przekładają się bezpośrednio na niedobory u dziecka, powodujące zaburzenia w rozwoju. Dziecko z niską masą urodzeniową jest również bardziej narażone na choroby i problemy w życiu niemowlęcym.

Stres w ciąży a rozwój umysłowy dziecka

Według nowych badań nad stresem, silny stres w ciąży wpływa także na dalszy rozwój dziecka, i to na rozwój intelektualny. Kobiety bardziej zestresowane, które przeżyły wielką burzę w Quebecku (Kanada). Spowodowała ona odcięcie domów od prądu, dla wielu osób oznaczały przebywanie w schronie, oznaczała także brak pracy. Im silniejszy stres przeżywała kobieta, tym gorzej po pięciu latach prezentowały się wyniki IQ jej dziecka i jego umiejętność mowy. Mieściły się jednak w normie. W badaniu brano pod uwagę także wykształcenie rodziców i status ekonomiczny rodziny.

Sposoby na stres w ciąży

Najskuteczniejsze na stres jest myślenie pozytywne (i nie ma skutków ubocznych!). Wiele kobiet dobrze sobie radzi w ciąży i rodzi zdrowe dzieci. Poród także rzadko ma powikłania, wiele kobiet rodzi naturalnie, bez problemów. Poziom stresu obniżymy także dając sobie czas na odpoczynek i sen. W ciągłym biegu łatwo o negatywne emocje i przemęczenie. Bezpieczny sposób na stres w ciąży to także relaksacja i ćwiczenia oddechowe.

Co robić, kiedy sposoby na stres w ciąży nie działają?

Jeśli stres w ciąży jest bardzo silny, najlepiej jest zgłosić się do lekarza. Będzie on w stanie dobrać leki na stres, które nie wpłyną negatywnie na dziecko. Kobieta w ciąży nie powinna przyjmować leków na własną rękę, gdyż nie wiadomo, jak mogą one wpłynąć na płód. Wizyta u lekarza może także uspokoić przyszłą matkę co do przebiegu jej ciąży czy konkretnych objawów jakie u siebie zauważa.

Źródło:

Laplante D.P., Barr R.G., Brunet A., Galbaud du Fort G., Meaney M.L., Saucier J.F., Zelazo P.R., King S. Stress during pregnancy affects general intellectual and language functioning in human toddlers, "Pediatric research" 2004 wrzesień, 56(3), s. 400-10.

Inne artykuły na ten temat:

Pozostałe artykuły:

@zwalczstres