Skuteczne sposoby na stres w ciąży

Stres w ciąży dopada większość przyszłych mam. Warto jednak z nim walczyć, gdyż nadmierny i chroniczny stres w czasie ciąży może negatywnie wpłynąć na dziecko w łonie matki.

Skuteczne sposoby na stres w ciąży

© by flickr.com c_pichler

Ciąża to czas burzy hormonalnej u kobiety. Hormony ciążowe wpływają zarówno na stan psychiczny, jak i na ciało, a takie zmiany bardzo często wiążą się ze stresem u przyszłej mamy. Co robić, aby uniknąć stresu w czasie ciąży? Czy są na to skuteczne sposoby?

Jak przygotować się na rozmowę z przyszłym tatą?

Nie dla wszystkich przyszłym mam wiadomość o ciąży jest spełnieniem marzeń. W niektórych sytuacjach ciąża jest ostatnią rzeczą, na jaką kobieta i jej otoczenie są gotowi. Po upewnieniu się co do ciąży trzeba wziąć głęboki oddech i podzielić się tą wieścią z partnerem, nawet jeśli jest to trudne. Utrzymywanie tak ważnej rzeczy w tajemnicy na pewno nie wpłynie korzystnie na stan emocjonalny przyszłej mamy, szczególnie, że prawdopodobnie będzie sobie wyobrażała najgorsze możliwe scenariusze.

Wiele kobiet obawia się tego, że przyszły tata nie zareaguje tak jak powinien, czyli okrzykiem - szczerej! - radości. Doszukują się w reakcji partnera fałszywej nuty i często ją znajdują. Ale trzeba pamiętać, że przyszły tata też ma prawo się bać! To, że czuje obawy przed zmianami świadczy o tym, że czuje się odpowiedzialny za związek i wie, że nowy członek rodziny będzie oznaczał wiele wyrzeczeń. Nie znaczy to jednak, że się nie cieszy.

Boję się tego, co nieznane. Co robić?

Jeśli jesteś w ciąży po raz pierwszy, masz pełne prawo czuć się niepewnie. Zmienia się Twoje ciało, na emocje wpływają hormony, nie bez znaczenia jest też świadomość, że przed Tobą poród. Większość lęków i niepewności związanych ze stanem błogosławionym bierze się z niewiedzy. Eliminowanie niepewności jest skuteczną bronią w walce ze stresem. Oto kilka sposobów na walkę ze stresem wywołanym odmiennym stanem:
  • Porozmawiaj ze swoim ginekologiem o wątpliwościach, jakie masz, nawet jeśli wydaje Ci się to krępujące czy głupie.
  • Porozmawiaj z koleżanką. Jesteś w wyjątkowo korzystnej sytuacji, jeśli masz koleżankę, która ma dziecko lub też jest w ciąży. Wymiana uwag, wątpliwości i rad na pewno dobrze wpłynie na Twoje samopoczucie!
  • Poczytaj na zaufanych stronach internetowych o ciąży i jej przebiegu.

Najważniejsze, to nie dawać się tłamsić!

Innym problemem młodej mamy może być znoszenie ciągłych „dobrych rad” ze strony każdej napotkanej osoby (chociaż nie wszystkim to przeszkadza). Kobieta w ciąży bez przerwy słyszy, co powinna jeść, a czego nie, co powinna robić, a czego unikać, ile spać, i tak dalej. Najlepszą polityką jest zebranie informacji w zaufanych źródłach (tak jak przy walczeniu z niepewnością przed ciążą) i trzymanie się ich. Natrętnej sąsiadce czy koleżance jasno powiedz, że stosujesz się do zaleceń swojego ginekologa i zmień temat.

Nie wyrabiam się w domu i w pracy!

Kobiety w ciąży bardzo często mają problemy ze stresem związanym z pracą i obowiązkami domowymi. Problem w tym, że chciałyby móc robić tyle, co zawsze. A tak naprawdę w pewnym momencie będą musiały sobie powiedzieć: stop!

Aby wieczne zabieganie nie odbiło się negatywnie na zdrowiu Twoim i dziecka, naucz się mówić o swoich problemach, a także - może przede wszystkim - prosić o pomoc. W przyznaniu się do zmęczenia nie ma nic wstydliwego, a otoczenie na pewno ze zrozumieniem przyjmie Twoją prośbę.

Inne artykuły na ten temat:

Pozostałe artykuły:

@zwalczstres