stres w pracy

Ogólne artykuły o stresie w pracy to cała baza informacji dotyczących tego, czym tak naprawdę jest stres w pracy. Stres zawodowy może mobilizować lub paraliżować pracowników. Ważne, aby stres w organizacji był pod kontrolą.

stres w pracy

© by flickr.com Paul Stevenson

W tym dziale znajdziesz bazę artykułów poświęconych stresowi pojawiającemu się w pracy. Dowiesz się, jakie są jego najczęstsze przyczyny, jakie zawody są najbardziej stresujące oraz jak sobie poradzić z paraliżującym stresem zawodowym.

Jakie są przyczyny stresu w pracy?

Źródłami stresu w pracy może być sam pracownik - jeśli jest zbyt konfliktowy i nie potrafi radzić sobie z problemami - ale także firma. Jeśli zorganizowana jest w ten sposób, że pracownicy mają zbyt dużo obowiązków, wymagania wobec nich są nierealistyczne, a na dodatek nie mają wpływu na jej działanie - wtedy firma jest środowiskiem wysoce stresogennym. Fizyczne niebezpieczeństwo także jest czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się szkodliwego dystresu.

Zobacz więcej na temat przyczyn stresu w pracy >>

Objawy stresu w pracy

Objawy stresu w pracy to dolegliwości zarówno psychiczne jak i fizyczne:

  • bóle głowy,
  • bezsenność,
  • bóle żołądka,
  • rozdrażnienie,
  • problemy z koncentracją,
  • problemy w kontaktach z innymi ludźmi w domu i w pracy.

Objawy stresu mogą negatywnie wpłynąć na jakość pracy i życia pracownika. Mogą spowodować poważne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, zaburzenia układu kostnego i nerwowego, obniżenie odporności organizmu, wrzody, depresję i nerwicę. Badania nad stresem niestety ciągle odkrywają nowe skutki stresu w pracy. Długotrwały brak satysfakcji z pracy i motywacji do pracy prędzej czy później doprowadzi do wypalenia zawodowego.

Zobacz więcej na temat objawów stresu w pracy >>

Jakie skutki może mieć ciągły stres w pracy?

Osoba wypalona zawodowo odczuwa ciągłe zmęczenie psychiczne i fizyczne. Skutkami stresu mogą być rozdrażnienie, częstsze konflikty ze współpracownikami, a nawet rezygnacja z pracy.

Zobacz więcej na temar skutków stresu w pracy >>

Najbardziej stresujące zawody

Jakie zawody są najbardziej obciążające psychicznie? Są to na przykład:

  • praca policjanta i praca strażaka (ze względu na niebezpieczne środowisko pracy),
  • praca nauczyciela (przyczyny stresu w pracy nauczyciela to np. złe stosunki między nauczycielami a uczniami),
  • praca lekarza oraz praca ratownika medycznego (ze względu na ogromną odpowiedzialność i związane z nią obciążenie psychiczne).

Ale tak naprawdę w każdej firmie może być takie środowisko pracy i trakowanie pracowników, że nadmierny stres, tak jak wypalenie zawodowe pracowników, będą nieuniknione dla wielu z nich.

stres w pracy - szczegółowe tematy:

@zwalczstres