Stres w pracy pogarsza ból pleców!

Według najnowszych badań z 2014, stres może pogarszać ból pleców u pracowników umysłowych. Ryzyko bólu chronicznego zwiększało się u badanych zestresowanych pracą, nie mających wsparcia zwierzchnika.

Stres w pracy pogarsza ból pleców!

© by flickr.com ishane

Z badań przeprowadzonych w kwietniu 2014 wynika, że przewlekły ból pleców pojawia się częściej u zestresowanych pracowników.

Plaga dla pracusiów

Bóle pleców są coraz częściej problemem wśród pracowników biurowych. Są jednym z 5 najczęstszych zaburzeń, na które narzekają pracowici Japończycy. Co ciekawe, w około 85-90 przypadków tego schorzenia nie da się stwierdzić, co jest jego przyczyną.

Zły przełożony to większy ból?

Badania nad wpływem czynników psychospolecznych na ból pleców przeprowadzono wśród japońskich pracowników biurowych. Przebadano ponad 3,8 tys. osób, w tym 1,5 osób z niewielkim bólem w dole pleców. W przeciągu roku u 2,6 procenta z nich ból ten przerodził się w ból chroniczny. Aż 80 proc. badanych to mężczyźni.
Według naukowców, czynnikami, które miały wpływ na utrzymywanie się bólu, były:

  • stres w pracy,
  • brak satysfakcji z pracy,
  • depresja,
  • objawy somatyczne (takie jak bóle głowy, karku i ramion, zawroty głowy, biegunki i zaparcia, palpitacje serca),
  • brak wsparcia ze strony przełożonego,
  • przebyte zwolnienie z pracy z powodu bólu pleców,
  • przypadki bólów pleców w rodzinie.

Za utrzymujący się ból pleców uznano ból trwający dłużej niż 3 miesiące i utrudniający codzienną pracę - niezależnie od tego, czy pracownik szedł na zwolnienie z tego powodu czy nie. Badacze uznali, że zbyt często japońscy pracownicy chodzą do pracy mimo bólu (w porównaniu np. z pracownikami brytyjskimi).

Źródło:
Ko Matsudaira, Hiroaki Konishi, Kota Miyoshi, Tatsuya Isomura, Kyoko Inuzuka "Potential Risk Factors of Persistent Low Back Pain Developing from Mild Low Back Pain in Urban Japanese Workers" PlosOne, 2014.
http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0093924

Inne artykuły na ten temat:

Pozostałe artykuły:

@zwalczstres