Sposoby na zwalczenie stresu w pracy

Jak sobie radzić ze stresem w pracy? W artykule znajdziesz konkretne, skuteczne sposoby na stres w pracy. Zastosuj je zanim chroniczny stres zacznie negatywnie wpływać na twoje życie prywatne.

Sposoby na zwalczenie stresu w pracy

© by flickr.com @Saigon

Stres w pracy dla większości pracowników jest czymś normalnym, niekiedy wręcz mobilizującym do wysiłku i korzystnie wpływającym na życie pracownika. W niektórych sytuacjach jednak stres zawodowy staje się zbyt silny, aby normalnie funkcjonować. Co wtedy robić?

Sposoby na złagodzenie stresu w pracy

Problemy ze stresem w pracy bardzo często wynikają z tego, że pracownik ma niewielki wpływ na to, jak funkcjonuje firma, w której pracuje, jak wyglądają jego obowiązki czy na to, jak oceniana jest jego praca. Walczenie z takim stresem jest trudne, a poczucie bezsilności jest bardzo silnym, negatywnym bodźcem. W przypadku takiej sytuacji, warto jest zastanowić się, czy stresujące sprawy rzeczywiście są poza zasięgiem pracownika. Jeśli tak - nie pozostaje nic innego, jak starać się o nich nie myśleć. Nie ma nic bardziej szkodliwego niż martwienie się rzeczami na które nie ma się wpływu!

Jak nie przynosić pracy do domu?

Aby uniknąć stresowania się pracą także w domu, można zastosować kilka z poniższych sposobów:

  • ustalić sobie plan dnia i w planie tym zaraz po pracy uwzględnić "chwilę dla siebie", może to być na przykład kąpiel, czytanie książki czy cokolwiek, co sprawia przyjemność - ważne, żeby oddzielić czas przeznaczony pracy od czasu przeznaczonego sobie i rodzinie;
  • zacząć uprawiać jakieś hobby (lub powrócić do porzuconych wcześniej zainteresowań), najlepiej razem z kimś bliskim;
  • spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu;
  • spróbować relaksacji czy jogi;
  • spotykać się z przyjaciółmi i rodziną choćby raz w tygodniu.

Na stres dobrze wpływa posiadanie pupila: kot czy pies, którymi trzeba się zająć, absorbują i sprawiają, że zestresowana osoba jest aktywna zamiast się zamartwiać.

A co, jeśli przyczyny stresu nie zależą ode mnie?

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie działa, a stresor to takie a nie inne zarządzania firmą - może warto zastanowić się nad zmianą pracy?

Inne artykuły na ten temat:

Pozostałe artykuły:

@zwalczstres