stres w szkole

Stres w szkole działa na niektóre dzieci mobilizująco, a dla innych jest problemem nie do przeskoczenia. Stres u dzieci ma różne przyczyny i natężenie, a wiele zależy od odporności dziecka na stres. Pozytywne myślenie od dziecka pozwala na dobry stres.

stres w szkole

© by flickr.com jesse.millan

Dorosłym często wydaje się, że dzieciństwo to czas absolutnej beztroski. Nawet negatywne wspomnienia mają w sobie nostalgiczny urok. Tymczasem w życiu dziecka nie brakuje stresów i problemów. Szkoła jest ważnym stresorem zarówno dla dzieci, jak i nastolatków, a także rodziców i nauczycieli.

Skąd się bierze stres w szkole?

Szkoła jest złożonym organizmem, pełnym współzależności pomiędzy dziećmi, grupami dzieci, nauczycielami, a także rodzicami. Stres niekoniecznie musi być negatywny. To on tak naprawdę pozwala dziecku stawiać czoła trudnościom (np. sprawdzianom czy konfliktom w klasie) i wychodzić z nich zwycięsko. Nie zawsze jednak stres mobilizuje.

Stres może być także czynnikiem destrukcyjnym, utrudniającym dziecku codzienne funkcjonowanie. U wielu dzieci problemem jest zbyt duży nacisk stawiany na wyniki w nauce. Inne nie mogą sobie poradzić z rówieśnikami. Stres w szkole pojawia się niezależnie od wieku. Lepiej go nie lekceważyć.

Zobacz więcej na temat przyczyn stresu w szkole >>

Jak wyglądają objawy nadmiernego stresu dziecka?

To naturalne, że szkoła wywołuje stres. Nie oznacza to jednak, że wszelkie niepokojące objawy można ignorować. Na co zwracać uwagę?

  • zmiany w zachowaniu (np. rozdrażnienie, utrata zainteresowania dotychczasowym hobby);
  • niewyjaśnione "choroby", bóle, których przyczyn nie odnajdują lekarze;
  • ogólnie obniżenie nastroju;
  • zaburzenia snu (np. wydłużenie czasu potrzebnego na sen lub bezsenność).

Zobacz więcej na temat objawów stresu szkolnego >>

Jak poradzić sobie ze stresem w szkole?

Wielu młodym ludziom pomoze rozmowa - czy to z przyjacielem, psychologiem, nauczycielem czy rodzicem. Jeśli problemem są wyniki w szkole, warto okazać wsparcie - jeśli nie pomóc bezpośrednio w odrabianiu lekcji (chociaż to na pewno też byłoby wskazane), to zorganizować cichy kącik do pracy i czas na naukę.

Zobacz więcej na temat sposobów na stres szkolny >>

Źródło: American Psychological Association

stres w szkole - szczegółowe tematy:

@zwalczstres