Objawy stresu w szkole

Objawy stresu w szkole to różne dolegliwości: rozdrażnienie, złość, bóle brzucha czy mięśni. Stres u dzieci często wywołuje fizyczne objawy stresu, których podłoża dziecko nie umie określić. Stres szkolny objawia się też lękiem przed pójściem na lekcje.

Objawy stresu w szkole

© by flickr.com marcsiegert

Nie tylko dorośli są narażeni na silny stres. Stres u dzieci i młodzieży bywa równie, jeśli nie bardziej, szkodliwy. Wpływ stresu na organizm dziecka jest bardzo szkodliwy: nadmiar stresu negatywnie wpływa na możliwości umysłowe dziecka, a także na jego zdrowie fizyczne. Objawy stresu u dzieci będą trochę inne niż objawy stresu u młodzieży, chociaż zależy to od osobowości i odporności na stres. Dziecko nie musi mieć przed sobą ważnego egzaminu. Zestresowane dziecko może mieć problemy z radzeniem sobie z drobnymi kartkówkami czy wypowiedziami ustnymi przy tablicy.

Objawy stresu u dzieci

Stres u dzieci jest szczególnie trudny do stwierdzenia. Małe dziecko może nie być w stanie stwierdzić, co czuje. Objawy stresu u dziecka mogą nie być tak oczywiste jak objawy stresu u dorosłego człowieka. Często można się spotkać ze zmianą zachowania dziecka pod wpływem stresu. Maluch jest rozdrażniony, przestaje robić to, co do tej pory sprawiało mu przyjemność, często płacze. Jego reakcje są gwałtowne, łatwo zestresowane dziecko przestraszyć. Dziecko odczuwające stres ma także często zaburzenia snu, co znaczy, że śpi zbyt dużo lub zbyt mało. To samo może dziać się z jedzeniem.

Fizyczne objawy stresu u dzieci

Dziecko często odczuwa stres jako dolegliwości bólowe, są to fizyczne objawy stresu. Zwróć uwagę na to, czy dziecko nie narzeka na bóle głowy, bóle brzucha, biegunkę czy mdłości przed potencjalnie stresującymi wydarzeniami. Może to być prezentacja, klasówka czy kartkówka. Jeśli fizyczne objawy stresu się powtarzają z pewną regularnością, a przechodzą tylko, jeśli stresor zostanie usunięty - trzeba zająć się leczeniem stresu u dziecka. Długofalowe skutki stresu w szkole wpływają negatywnie nie tylko na wyniki w nauce, ale także na zdrowie dziecka. Najpierw trzeba jednak sprawdzić, czy objawy mają podłoże stresowe, czy też może dziecko jest chore lub na coś uczulone.

Objawy stresu u młodzieży

Stres u młodzieży także nie jest taki prosty do stwierdzenia. Spędzanie czasu z rówieśnikami jest normalną częścią dojrzewania. Ale już unikanie rodziców, agresja w stosunku do członków rodziny, zrywanie wieloletnich przyjaźni to mogą być objawy stresu u nastolatka. Tego typu zachowania mogą także świadczyć o innych problemach nastolatka. Objawy stresu u młodzieży mogą być widoczne tylko w kontaktach z domownikami lub tylko w kontaktach z rówieśnikami. Trzymaj rękę na pulsie, orientuj się w tym, co dzieje się w klasie dziecka. Możesz rozmawiać z wychowawcą, nauczycielami lub innymi rodzicami.

Co robić, kiedy dziecko się stresuje?

Najlepszym sposobem na stres u dziecka jest przede wszystkim wysłuchanie go. Poświęć czas swojemu dziecku i spokojnie z nim porozmawiaj. Znasz swoje dziecko na tyle, by wiedzieć, kiedy najłatwiej jest mu rozmawiać o swoich problemach. Może otwiera się podczas jazdy samochodem, podczas kolacji czy przed pójściem spać. Nie naciskaj, a raczej pozwól dziecku mówić.

Jak pomóc zestresowanemu dziecku?

Jeśli dziecko lub nastolatek przyzna się do problemów w szkole, które mogą powodować nadmierny stres, to właśnie rodzic może pomóc mu sobie z tym poradzić. Zwykłe "Nie przejmuj się" prawdopodobnie nie wystarczy, jeśli dziecko odczuwa silny stres w szkole. Zacznij od identyfikacji przyczyn lub przyczyny stresu u dziecka. Dla ciebie mogą to być bardzo niewielkie problemy, dla dziecka są problemami nie do rozwiązania.

Inne artykuły na ten temat:

Pozostałe artykuły:

@zwalczstres