Skutki stresu w szkole

Skutki stresu w szkole odbijają się na wynikach dziecka. Silny stres u dzieci wpływa negatywnie także na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Paraliżujący szkolny stres ma działanie długotrwałe na stopnie i zdrowie dziecka.

Skutki stresu w szkole

© by flickr.com dadblunders

Skutki stresu w szkole to nie tylko niższa ocena ze sprawdzianu i rozdrażnienie: stres w szkole może poważnie utrudnić dziecku naukę, może także silnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Chroniczny stres w wieku dziecięcym lub nastoletnim może mieć długofalowe skutki. Z drugiej strony, stres w odpowiednich dawkach tostres pozytywny i pomagający dziecku osiągać dobre stopnie i radzić sobie z coraz większymi wymaganiami w szkole.

Przyczyny stresu w szkole

Co odpowiada za szkolny stres? Obecnie za wysoki poziom stresu w szkole odpowiedzialne są częste klasówki, duża ilość bardzo teoretycznej wiedzy, której trzeba się nauczyć na pamięć, a także egzaminy, których kilka lat wcześniej nie było – czyli egzamin do gimnazjum i egzamin do liceum. Nie bez znaczenia jest także kilkuetapowa nowa matura, która na domiar złego dość często się zmienia i co roku jest dla wszystkich wielką niewiadomą. Przyczyny stresu w szkole to także nielubiany nauczyciel, zbyt wysokie wymagania w stosunku do możliwości dziecka, czy też problemy z kolegami i koleżankami z klasy.

Krótkotrwałe skutki stresu w szkole

Skutki stresu w szkole u dziecka to:

 • stany lękowe,
 • koszmary,
 • kłamstwa,
 • napady wściekłości,
 • płacz bez powodu.

Skutki stresu w szkole u młodego człowieka to:

 • rozdrażnienie,
 • przygnębienie,
 • częste zapominanie,
 • brak organizacji i planowania,
 • zmęczenie,
 • odsunięcie się od rodziny,
 • wahania nastroju,
 • problemy z koncentracją uwagi,
 • agresja.

Wszystkie te problemy wywołane stresem przyczyniają się do obniżenia stopni dziecka. Rozdrażnienie wywołuje problemy ze współpracą z kolegami i koleżankami z pracy, a także stosunki z nauczycielami. Problemy z koncentracją i zapamiętywaniem nie pozwalają dać sobie rady z codziennymi zadaniami w szkole.

Długofalowe skutki stresu w szkole

Jeśli chodzi o długofalowe skutki stresu w szkole, najnowsze badania mówią same za siebie: dzieci bardziej zestresowane mają niższe wyniki w szkole, nawet kilka lat później. Objawy stresu w szkole zdacydowanie utrudniają dziecku naukę. Zestresowana młodzież 13-14-letnia po 4 latach miała zdecydowanie niższe wyniki niż ich mniej zestresowani koledzy.

Innym skutkiem stresu w szkole mogą być także problemy zdrowotne. Najnowsze badania nad stresem w szkole mówią, że wpływ stresu na organizm dzieci dotyczy także funkcjonowania płuc.

Nieumiejętność radzenia sobie ze stresem u młodzieży może także skutkować sięgnięciem po alkohol lub narkotyki, które uważane są za "rozluźniacze". Jednak tego typu "wspomaganie" w niczym tak naprawdę nie pomoże, a może doprowadzić do uzależnienia. Poza tym, istnieją skuteczniejsze sposoby na stres szkolny. Długofalowe skutki chronicznego stresu to także zaburzenia psychiczne takie jak depresja czy różnego rodzaju nerwice.

Stres w szkole a stres w rodzinie

Niezależnie od tego czy dziecka dotyka stres w szkole czy stres w rodzinie, skutki są takie same: jeszcze więcej stresu. Jeśli dziecko odczuwa stres w szkole, zwiększa to prawdopodobieństwo, że następnego dnia (według badań, nawet przed dwa następne dni) będzie mu trudniej wytrzymać w domu, co najczęściej niestety prowadzi do konfliktów i kolejnych stresów. Jeśli stres ma miejsce w domu, już następnego dnia (także przed dwa dni) pojawiają się problemy w szkole, które także zwiększają poziom stresu. Wygląda to na błędne koło, które trudno zatrzymać. Badania nad stresem w szkole są jednak jednoznaczne.

Źródło:

Flook L., Fuligni A.J. Family and School Spillover in Adolescents’ Daily Lives "Child Development", 79 (3), University of California, Los Angeles.

Inne artykuły na ten temat:

Pozostałe artykuły:

@zwalczstres