Stres a głos mamy

Badania nad stresem mówią, że sposoby na stres w szkole to nie tylko relaksacja i pozytywne myślenie, a także głos matki. Stres u dzieci jest skutecznie łagodzony za pomocą rozmowy z mamą przez telefon. Tak działa oksytocyna, hormon miłości.

Stres a głos mamy

© by flickr.com KOMUnews

Najnowsze badania nad stresem donoszą, że głos mamy łagodzi stres, i to nawet jeśli słyszymy mamę tylko przez telefon. Głos rodzicielki pobudza wytwarzanie oksytocyny, “hormonu miłości” tłumiącego działanie kortyzolu, zwanego z kolei "hormonem stresu". Oksytocyna jest odpowiedzialna za budowanie bliskich relacji, także między matką a dzieckiem. Jak na razie zbadano pod tym względem tylko małe dziewczynki, ale kto wie... Może walka ze stresem to po prostu rozmowa z kochaną osobą? Choćby i przez telefon?

Badania nad stresem a głos matki

Dwóch badaczy, Seth Pollak i Leslie Seltzer, podzielili 61 dziewczynek w wieku 7-12 lat na trzy grupy. Pierwsza część eksperymentu była taka sama, czyli zestresowanie dziewczynek. Postawiono przed nimi kilka matematycznych zadań i wypowiedź do przedstawienia przed grupą nieznajomych im osób. Oczywiście, przedstawianie czegokolwiek grupie obcych ludzi, to potężny stresor, szczególnie dla dziesięcioletniej osoby. Nie jest to tylko typowy szkolny stres, jest on często obecny także u dorosłych, którzy często czują się zestresowani publicznymi wystąpieniami. Po zestresowaniu każda z trzech grup była potraktowana inaczej:
  • pierwsza grupa mogła spotkać się z mamą, która je przytulała;
  • druga grupa obejrzała nieemocjonalny materiał filmowy;
  • trzecia grupa dostała do ręki telefon, na który właśnie dodzwoniła się ich mama.

Wyniki badania nad stresem

Co było najciekawszym wynikiem tego badania nad stresem? Dziewczynki z grupy pierwszej i trzeciej w niemal identyczny sposób się uspokoiły. Głos mamy pobudził do wydzielania oksytocynę, która złagodziła stres. Nie było różnicy między dziewczynkami przytulonymi a tymi, które rozmawiały z mamą przez telefon. Po jakimś czasie ponownie zmierzono u nich poziom kortyzolu i okazało się, że efekt jego obniżenia utrzymuje się nadal, a dziewczynki są mniej zestresowane od swoich rówieśniczek.

Stres a hormony

Do tej pory przyjmowano się, że oksytocyna, jako "hormon miłości", odpowiedzialny za budowanie najsilniejszych więzi, czyli więzi rodzinnych, jest wytwarzana tylko przy kontakcie bezpośrednim, czyli na przykład wtedy, kiedy matka tuli dziecko. Okazało się, że rozmowa, także ta przez telefon, ma takie samo działanie jak kontakt fizyczny, a przynajmniej rzecz tak się ma dla dziewczynek przed okresem dojrzewania. Taki sam efekt bardzo trudno osiągnąć farmakologicznie, ludzkie hormony nie dają się tak łatwo manipulować.

Kontakt z drugim człowiekiem a stres

Można zauważyć pozytywny wpływ kontaktu, nawet telefonicznego, na stres, obserwując osoby po egzaminach. Obojętnie, czy jest to matura, egzamin gimnazjalny, egzamin na prawo jazdy czy obrona pracy magisterskiej - zaraz po zakończeniu wiele osób sięga po telefon i dzwoni do najbliższych. Czy jest to nieświadome radzenie sobie ze stresem?

Stres u kobiet a stres u mężczyzn

Badania nad stresem udowodniły, jak ze stresem radzą sobie dziewczynki. Stres u mężczyzny wywołuje szybką reakcję "walcz lub uciekaj". To mężczyzna w toku ewolucji był tym, kto walczył z dzikimi zwierzętami, aby zdobyć pokarm. Kobieta nie jest aż tak ewolucyjnie zdeterminowana do szybkiego wyboru między tymi dwoma możliwościami, szczególnie będąc w ciąży lub przebywając z dzieckiem. W takich sytuacjach nie była w stanie uciekać ani walczyć, nie robiąc krzywdy sobie lub dziecku, więc jej reakcja na stres to "opiekuj się i okazuj sympatię". W toku ewolucji kobieta była na dodatek odpowiedzialna głównie za zbieranie roślin nadających się do zjedzenia. Spokój i rozwaga były jej potrzebne, aby stwierdzić, czy to co znalazła będzie trujące czy nie. Kobieta odnalazła swój sposób na stres: werbalny i niewerbalny kontakt z drugim człowiekiem.

Co dalej ze stresem?

Badacze zapowiadają kolejne eksperymenty: tym razem będą dotyczyły esemesowania i wpływu tej formy kontaktu na redukcję stresu.

Źródło:

Seltzer L. J., Ziegler T. E., Pollak S. D., Social vocalizations can release oxytocin in humans, "Proceedings of the Royal Society B" 2010.

Inne artykuły na ten temat:

Pozostałe artykuły:

@zwalczstres