Stres jest zaraźliwy!

Według naukowców, stres jest zaraźliwy. Można go przejąć od innej osoby tylko na nią patrząc.

Stres jest zaraźliwy!

© by flickr.com Markus Grossalber

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka oraz Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie donoszą na łamach czasopisma "Psychoneuroendocrinology", że stres jest zaraźliwy. Jak do tego doszli? Zauważyli, że u osób obserwujących stresujących się ludzi - czy to za pomocą lustra weneckiego, czy na nagraniu - wzrasta powiom kortyzolu, hormonu stresu.

Badacze poprosili jedną grupę badanych o rozwiązanie trudnego zadania arytmetycznego, co było oceniane przez dwóch sędziów. To była obserwowana przez drugą grupę sytuacja stresowa. Jeśli za szybą była obca osoba, u 10 proc. osób samo obserwowanie takiej sytuacji wywołało stres. Jeśli oglądali stresującego się partnera życiowego - stres odczuło przez szybę aż 40 proc. osób.

Co to za reakcja? To stres empatyczny, którego mechanizm nie został jeszcze zbadany przez naukowców. Tego rodzaju empatia wpływa na nasze życie codzienne, nie tylko kiedy widzimy stresującą dla kogoś sytuację "na żywo", ale też np. kiedy oglądamy ją w telewizji.

Naukowcy uspokajają jednak, że jednorazowa zwiększona ilość kortyzolu we krwi sama w sobie nie jest szkodliwa - problem jednak pojawia się, kiedy stres jest ciągly.

Inne artykuły na ten temat:

Pozostałe artykuły:

@zwalczstres