Czy skóra się stresuje?

Stres, jak można się domyślić, wpływa negatywnie na stan skóry. Wiele schorzeń, takich jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca, może być ściśle powiązanych ze stanem umysłu i tym, jak radzimy sobie ze stresem.

Czy skóra się stresuje?

© by flickr.com Dima Bushkov

Chroniczny stres, który jest dla organizmu stresem negatywnym (w odróżnieniu od mobilizującego stresu pozytywnego), wpływa niekorzystnie na cały organizm, w tym na skórę.

A imię jego kortyzol

Dlaczego stres wpływa na skórę? Stres chroniczny powoduje produkcję hormonu stresu - kortyzolu. Ten hormon silnie pobudza organizm, podnosi ciśnienie, przyspiesza bicie serca. On jest winowajcą.

Jak płachta na byka

Kortyzol pobudza organizm, a na skórę działa jak czerwona płachta na byka. Osoby chorujące na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry (AZS) czy trądzik mogą zauważyć, że pod jego wpływem schorzenie się "aktywizuje", skóra staje się podrażniona, zaczerwieniona, a nawet swędzi.

Jak nie dopuścić do zaogniania tej sytuacji? Dobrym sposobem na stres jest relaksacja, a także muzyka. Polecamy również dietę antystresową. Najskuteczniejszą metodą na stres jest oczywiście pozytywne myślenie, choć trudno tę technikę zastosować. Ale warto spróbować: Optymiści żyją dłużej (i przyjemniej)!

Inne artykuły na ten temat:

Pozostałe artykuły:

@zwalczstres