Zestresowani mężczyźni wolą kobiety przy kości

Najnowsze badania mówią, że mężczyźni postrzegają atrakcyjność kobiet w zależności od tego, czy są zestresowani czy nie. Ci pod dużą presją wybierają oceniają panie przy kości jako bardziej atrakcyjne. Dlaczego?

Zestresowani mężczyźni wolą kobiety przy kości

© by flickr.com psychobillybutterfly

Wydawałoby się, że preferencje dotyczące atrakcyjności przeciwnej płci są w miarę stałe. Najnowsze badania mówią jednak, że te preferencje zmieniają się, i to nie tylko z wiekiem. Na przykład, pod wpływem stresu, mężczyznom bardziej podobają się okrąglejsze panie. Do takich wniosków doszli angielscy badacze dr Martin Tovée i dr Viren Swami, którzy opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśnie naukowym "PLoS ONE".

Jak wyglądało badanie męskich gustów?

Badacze z Uniwersytetu Newcastle i Uniwersytetu Westminsterskiego dowiedli nie tylko tego, że męskie preferencje estetyczne nie są wrodzone, ale także tego, że w trudnych okolicznościach, wolą oni kobiety w rozmiarach raczej L niż S. Porównali oni oceny dawane zdjęciom szczupłych, średnich, a także otyłych kobiet przez mężczyzn zestresowanych i niezestresowanych. Ci zestresowani dawali zdecydowanie wyższe noty paniom o okrąglejszych kształtach - zarówno tym o normalnej wadze, jak i z nadwagą. Większa ilość pań wydawała się im atrakcyjna.

Dlaczego mężczyzna w stresie woli większe panie?

Wyniki badań można zinterpretować zgodnie z psychologią ewolucyjną. Według niej, szczupłe kobiety ewolucyjnie kojarzą się niedoborem zasobów pożywienia, potencjalną chorobą i niepłodnością. Kobiety przy kości natomiast sugerują obfitość.


Źródło:
Swami V, Tovée MJ (2012) The Impact of Psychological Stress on Men's Judgements of Female Body Size. PLoS ONE 7(8): e42593. doi:10.1371/journal.pone.0042593

Inne artykuły na ten temat:

Pozostałe artykuły:

@zwalczstres