skutki stresu

Skutki stresu w pracy to wypalenie zawodowe, skutki stresu w szkole to gorsze wyniki, a skutki stresu w ciąży mogą wpłynąć na stan matki i dziecka. Chroniczny stres może wywołać także poważne choroby psychosomatyczne. Zajmuje się nimi psychoimmunologia.

skutki stresu

© by flickr.com erix!

Skutki stresu to nie tylko skutki psychologiczne, ale także fizjologiczne. Czy wiesz, jak poważne choroby może wywołać chroniczny stres? ADHD, łuszczyca, fibromialgia, zawał serca - to wszystko mogą być poważne zdrowotne skutki stresu. Psychoimmunologia to nauka badająca zależność stres a zdrowie. [naglowek]

Skutki stresu w szkole mogą znacząco pogorszyć możliwości intelektualne zestresowanego dziecka. Skutki stresu w pracy to między innymi wypalenie zawodowe i frustracja. Najgorsze są skutki stresu w ciąży, gdyż wpływają one na zdrowie dwóch osób: matki i dziecka.

Skutki stresu w pracy

Efekty stresu w pracy to przede wszystkim frustracja, która może prowadzić do stanu nazywanego wypaleniem zawodowym. Zdrowotne skutki stresu dotykają jedną trzecią pracowników Unii Europejskiej. To dużo, biorąc pod uwagę fakt, jak bardzostreswpływa na jakość pracy i satysfakcję z niej. Praca w stresie jest zazwyczaj wykonywana gorzej i wolniej. Silny stres w pracy może wywołać u pracowników nie tylko niechęć do pracy, ale także poważne choroby i drobne dolegliwości, takie jak:
 • depresja,
 • nerwica,
 • bóle mięśni,
 • bóle stawów,
 • zespół jelita nadwrażliwego,
 • choroby nowotworowe.

Skutki stresu w szkole

Skutki stresu w szkolemogą być równie poważne jak skutki stresu w pracy. Najgorsze jest to, że u dziecka pojawiają się psychiczne i fizyczne skutki stresu. Zestresowane dziecko na pewno gorzej się uczy niż jego bardziej "wyluzowani" koledzy i nie ma to związku z jego uzdolnieniami czy zdobytą wiedzą. To właśnie dzieci wrażliwe i inteligentne, a nawet wybitne w jakiejś dziedzinie, miewają niższe oceny niż dzieci, które mają większą tolerancję stresu. Skutki stresu szkolnego to także problemy zdrowotne, nerwice, depresja, a także objawy i choroby somatyczne:
 • bóle mięśni,
 • bóle stawów,
 • bóle kości,
 • bóle głowy,
 • biegunki,
 • mdłości,
 • wymioty.
Stres szkolny zwiększa podatność dziecka na infekcje, gdyż obniża odporność organizmu. Najnowsze badania mówią także, że funkcjonowanie płuc dziecka jest dużo gorsze, jeśli dziecko rozwija się pod wpływem stresu. Zostało także udowodnione, że skutki stresu w szkole pogarszają wyniki dziecka w szkole na dłuższy czas.

Skutki stresu w ciąży

Skutki stresu w ciąży oddziałują na zdrowie przyszłej matki oraz na rozwój płodu. Dziecko jest bardzo wrażliwe na zmiany hormonalne w organizmie mamy. Podwyższony poziom kortyzolu (pojawiającego się w organizmie przy długotrwałym stresie) powoduje, że dziecko jest bombardowane kortykosterydami i katecholaminami, a nie otrzymuje zbyt dużo tlenu i składników odżywczych, bo przepływ krwi u matki jest ograniczony. Także zbyt wysoki poziom adrenaliny może skończyć się bardzo źle dla dziecka. Adrenalina w nadmiarze może wywołać skurcze macicy i w efekcie przedwczesny poród lub poronienie. Następstwa stresu w ciąży na pewno nie są pozytywne. Ale groźne zaczynają być dopiero, kiedy pojawi się długotrwały nadmiar stresu lub silnego lęku.

Artykuły na ten temat:

@zwalczstres