Jak sobie radzić ze stresem przed ślubem?

Jeśli nie wiesz, jak sobie radzić ze stresem przed ślubem, przygotowania i organizacja tego wydarzenia może kosztować sporo nerwów. Stres, a nawet strach przed ślubem jest normalny, co nie znaczy, że nie można sobie z nim poradzić.

Jak sobie radzić ze stresem przed ślubem?

© by flickr.com A La Moda Events

Jeśli nie wiesz, jak sobie radzić ze stresem przed ślubem, a do tego wielkiego dnia zostało niewiele czasu, spróbuj wykorzystać kilka skutecznych sposobów na stres. Przede wszystkim uświadom sobie, że twój stres to nie strach przed małżeństwem - byciem z ukochaną osobą na dobre i na złe. A przecież ślub i przyjęcie weselne właśnie to oznaczają. Stres przed ślubem to raczej niepokój o to, czy wszystko pójdzie dobrze podczas ceremonii ślubu i weselnej zabawy.

Sposób na stres przed ślubem

Jak sobie radzić ze stresem? Przede wszystkim zacznij walkę ze stresem jak najwcześniej. Szczególnie skuteczne powinno okazać się połączenie aktywności fizycznej i diety antystresowej. Ćwiczenia, które sprawiają ci przyjemność to najlepsze sposoby na stres przed ślubem. Wybierz więc zajęcie, które jest dla ciebie po prostu miłe i daje ci satysfakcję: taniec (przy okazji możesz poćwiczyć pierwszy taniec!), aerobik, joga, tai chi, pływanie czy po prostu spacerowanie. Aktywność fizyczna obniża stres i pozwala się w pełni zrelaksować. Dieta antystresowa to natomiast głównie regularne, zbilansowane posiłki, dużo wody (nie kawy!), jak najmniej smażonych i wysoko przetworzonych potraw.

Jak radzić sobie ze stresem na długo przed ślubem?

Obecnie wiele par planuje ślub z kilkuletnim wyprzedzeniem. Jeśli tak długo odczuwa się stres przed ślubem, najprawdopodobniej stres w dniu ślubu będzie niemal nie do wytrzymania. Stres długotrwały nie podziała także dobrze na cały organizm i zdrowie. Młodzi ludzie czują, że muszą zorganizować dzień idealny i nie biorą pod uwagę, że drobne potknięcia to ludzka sprawa. Nikt im ich nie będzie wypominał. Nastawienie można zmienić uświadamiając sobie, że przecież dla większości z nas jest to jednorazowe przedsięwzięcie. Nie jesteśmy w tym idealni, bo nie robimy tego na co dzień. Poza tym, drobne potknięcie typu nadepnięcie na stopę partnerki podczas tańca, czy zmylenie kroku podczas przejścia do ołtarza, najprawdopodobniej nie zostaną nawet przez nikogo zauważone. W takich momentach i tak wszyscy mają łzy w oczach.

Planowanie ślubu bez stresu

Wbrew pozorom, ślub planowany od kilku lat może kosztować dużo więcej stresu niż taki, który odbędzie się kilka miesięcy po ustaleniu daty. Przyszli małżonkowie mają dużo czasu i wiele do zrobienia. Dobrym pomysłem jest rozłożenie wszystkiego w czasie tak, by nie dać się przytłoczyć tuż przed ślubem, bo to najczęściej wywołuje lęk przed ślubem. Drodzy państwo młodzi! Nie bójcie się "wykorzystywać" do organizacji ślubu także rodziców, rodzeństwo czy świadków. Pewne rzeczy trzeba załatwić osobiście, ale na przykład dekoracja sali jest już możliwa do scedowania na osobę, która może pomóc.

Jak sobie radzić ze stresem dzień przed ślubem?

Jeszcze tyle do załatwienia, a ten wielki dzień już jutro. Postaraj się zrobić i zaplanować wszystko tak, aby jak najmniej zostało na przedostatni i ostatni dzień. Dzień przed ślubem to nie moment na organizację czegokolwiek: to czas, który trzeba przeznaczyć na uspokojenie nerwów, kosmetyczkę i fryzjera, a także na zakładanie sukni i welonu. I to wszystko. Ze świadomością, że następnego dnia czekają cię tylko te rzeczy, no i oczywiście sam ślub i wesele, zaśniesz spokojnie. Bezsenna noc przed ślubem nie będzie korzystna ani dla samopoczucia, ani urody. Dlatego, jeśli pojawią się problemy z zaśnięciem, dobrze jest wypić trochę naparu z melisy lub uspokajającą mieszankę ziołową.

Jak sobie poradzić ze stresem tuż przed ślubem?

Jeśli stres przed ślubem sparaliżował cię tuż przed wejściem do kościoła czy urzędu stanu cywilnego - przede wszystkim oddychaj! Prawidłowy, głęboki oddech to podstawa wszystkich technik relaksacji. Dotlenienie organizmu za pomocą oddechu przeponowego (unosi się brzuch, a nie piersi) pozwala skutecznie opanować stres. Może to być trudne, jeśli suknia jest bardzo opięta w talii, ale warto spróbować. Głęboki oddech zmniejsza także ryzyko omdlenia w kościele, co może zdarzyć się przy bardzo silnym stresie, niedotlenieniu i ogólnej słabości organizmu.

Szybki sposób na stres w czasie ślubu

Szybki sposób na stres nr 2: uśmiechnij się. Nasze ciało może wpływać na nasz umysł, tak jak on wpływa na ciało. Pod wpływem uśmiechu, rzeczywiście lepiej się czujemy. Wyobraź sobie, jak pięknie za chwilę będziecie wyglądać, pomyśl, jak dobrze będą się bawić bliscy wam ludzie. Pozytywne myślenie o tym ważnym dniu oraz taką pozytywną wizualizację warto rozpocząć także wcześniej. Wsłuchaj się w muzykę podczas ceremonii ślubu i podczas wesela. Wielu ludziom pomaga muzyka na stres, oczywiście pod warunkiem, że jest dla nich przyjemna.

Już wiesz, jak sobie poradzić ze stresem przed ślubem. Pora na spokojne planowanie uroczystości!

Inne artykuły na ten temat:

Pozostałe artykuły:

@zwalczstres