Muzyka na stres

Muzyka na stres chroniczny to nie tylko muzykoterapia i bierne słuchanie muzyki. Muzykowanie to równie skuteczne lekarstwo na stres. Tak przynajmniej mówią najnowsze badania nad stresem. Jak zwalczyć stres? Za pomocą cymbałków!

Muzyka na stres

© by flickr.com Quique

Czy muzyka to lekarstwo na stres? Czy kilka minut brzdąkania na pianinie dziennie pozwala zrzucić z siebie nadmierne napięcie psychiczne? Można w to wierzyć lub nie, ale tak właśnie mówią najnowsze badania nad stresem. Według naukowców, pomaga nawet - a może raczej przede wszystkim - niezbyt umiejętne granie na dziecięcym ksylofonie. Nieważne też, jakiej jakości i na jakim poziomie jest wykonywana przez nas muzyka na stres. Liczy się zabawa i radość, jaką czerpiemy z muzykowania. Na dłuższą metę muzyka zwalcza nawet stres chroniczny. Nie wiesz, jak sobie poradzić ze stresem? Chwyć za cymbałki!

Mechanizm stresu

Stres psychologiczny zaczyna się w mózgu, kiedy zadecyduje on, że czekające nas wydarzenie jest powodem do niepokoju. Reakcja "walcz lub uciekaj" wywołana przez adrenalinę i noradrenalinę, poważnie zaburza normalne funkcjonowanie organizmu. Każda komórka ciała "czuje stres", nie mówiąc już o biednym, zestresowanym człowieku. Jeśli stres nie będzie ustępował przez dłuższy czas, organizm zacznie produkować także kortyzol, hormon stresu, a długotrwały stres może stać się chroniczny, co oznacza, że całe nasze ciało będzie ciągle pobudzone, włączone na czuwanie. Wywoła to problemy ze snem, różnorodne bóle i problemy zdrowotne. Może przyczynić się także do rozwoju depresji, poczucia wypalenia zawodowego, przemęczenia i złości.

Jak muzyka działa na umysł?

Muzyka, a konkretnie muzyka relaksacyjna i muzykoterapia, jest stosowana od dawna do łagodzenia różnych schorzeń. Powszechnie wiadomo, że odpowiednio dobrana muzyka obniża ciśnienie tętnicze, uspokaja, obniża poziom kortyzolu we krwi. Serce bije wolniej, kiedy słuchamy muzyki relaksacyjnej lub klasycznej, u niektórych osób muzyka potrafi nawet złagodzić ból. Lepiej działa także muzyka słuchana na żywo niż z płyt, kompaktów czy kaset. Nie tylko jednak samo słuchanie działa na nas pozytywnie, według najnowszych badań nad stresem, także samodzielne muzykowanie pozwala uwolnić się od uciążliwego napięcia.

Jak zwalczyć stres chroniczny?

Napięcie psychiczne wywołane ciągłym pobudzeniem można zmniejszyć poprzez granie na instrumencie. Reakcja stresowa jest przez muzykę "wyłączana", dlatego została ona uznana przez naukowców za lekarstwo na stres. Muzyka rozluźnia i relaksuje, pod warunkiem, że jest postrzegana w kategoriach zabawy.

Ważna informacja: nie trzeba być wcale zawodowym muzykiem, by muzykowanie pomogło nam w walce ze stresem. Dzieje się wręcz odwrotnie. Zawodowy muzyk w mniejszym stopniu rozluźnia się podczas gry. Muzyczny laik biorąc do ręki cymbałki, chce dzięki muzyce tylko się odprężyć. Gra na cymbałkach nie kojarzy mu się z godzinami ćwiczeń i stresującymi występami przed publicznością. Nie czuje on presji, by brzmieć jak najlepiej. Po prostu gra. U profesjonalisty może nie być już tak różowo.

Stres i wypalenie zawodowe

Barry Bittman, lekarz, który przeprowadził badania nad stresem i muzyką, twierdzi, że zalety muzyki na tym się nie kończą. Muzykowanie zmniejszyło ryzyko poczucia wypalenia zawodowego u osób uczących się do zawodu pielęgniarzy, wśród których przeprowadzono badanie. Co więcej, zachowanie i oceny grupy młodzieży, która w normalnych warunkach sprawiałaby problemy wychowawcze, zdecydowanie się poprawiło po "terapii muzykowaniem". Jak wiemy,stres szkolnyjest równie silny jak stres w pracy, tym bardziej imponujące są wyniki badaczy.

Jak stosować muzykę na stres?

Badacze sugerują, by nie rozpoczynać walki ze stresem od skomplikowanego instrumentu. Za skomplikowany instrument uznajemy taki, który wymaga większego wysiłku, aby poprawnie go trzymać, nauczyć się chwytów czy odpowiedniego zadęcia. Odpadają więc skrzypce, gitara czy trąbka. Dobrym instrumentem na początek są instrumenty klawiszowe, na przykład niedrogie syntezatory. Dodatkową atrakcję stanowi w ich przypadku możliwość włączenia podkładu ze znanymi melodiami oraz zmiana klasycznego dźwięku pianina na np. kwakanie. To dodatkowo odpręży, bo będzie się kojarzyło z zabawą.

Pamiętaj też, by nie czytać nut i nie starać się grać idealnie. Czytanie nut zabija kreatywność, której każdy ma przecież pod dostatkiem. Zamknij oczy i zacznij brzdąkać cokolwiek ci przyjdzie do głowy. Może uda ci się zagrać "Wlazł kotek na płotek"? To może być skuteczniejsze lekarstwo na stres, niż się może wydawać!

Muzyka na stres chroniczny

Jednorazowe granie nie poprawi stanu osoby, która jest w ciągłym stresie. W tym przypadku jest tak jak z ćwiczeniami odchudzającymi, tylko że ćwiczymy swoje komórki tak, by nie reagowały zbyt silnie na każdy stresor. Walka ze stresem za pomocą muzyki będzie skuteczna, jeśli grać będziesz regularnie: na przykład godzinę tygodniowo. Efekty łagodzące reakcje stresowe będą odczuwalne po 6 tygodniach.

Jak widać walka ze stresem wcale nie musi być bardzo trudna i skomplikowana. Wystarczy zaopatrzyć się w prosty instrument, może być pożyczony od pięcioletniego braciszka i po prostu zacząć grać. Aby muzyka na stres była skuteczna, wystarczy tylko pamiętać o tym, że nie liczy się efekt, a przyjemność czerpana z grania na instrumencie.

Inne artykuły na ten temat:

Pozostałe artykuły:

@zwalczstres