stres przed ślubem

Stres przed ślubem dopada prędzej czy później każdego. Jedni stresują się i odczuwają lęk tygodnie przed ślubem inni czują paniczny strach dzień przed ślubem lub tuż przed wejściem do kościoła. To żaden problem, jeśli się wie, jak sobie radzić ze stresem.

stres przed ślubem

© by flickr.com SimonShaw

Przyczyny stresu to nie tylko negatywne wydarzenia w życiu. Stresujące sytuacje to także te najbardziej pozytywne wydarzenia: ślub, narodziny dziecka czy awans (więcej na temat stresujących życiowych wydarzeń znajdziesz tutaj). Stres przed ślubem to problem każdej przyszłej żony i większości przyszłych mężów. Stres, a nawet strach przed ślubem pojawia się dlatego, że tak naprawdę organizacja ślubu i wesela to duże i ważne przedsięwzięcie i sporo pracy. Wiele rzeczy trzeba ze sobą zgrać, a więc wiele rzeczy może pójść nie tak. A to przecież jedyny taki dzień w życiu! Niektórzy dodatkowo stresują się tym, "co ludzie pomyślą". Boją się, że nie każdy będzie się dobrze bawił na weselu. A przecież najważniejsze jest samopoczucie państwa młodych!

Dlaczego stresujemy się przed ślubem?

Stres przed ślubem nie jest niczym dziwnym, jest zupełnie normalny. Chociaż mówi się, że dzień ślubu to najszczęśliwszy dzień w życiu, zwykle jest on najbardziej stresujący. Przyczyn stresu przed ślubem jest wiele. Między innymi stres powoduje fakt, że jest to ważny dzień w życiu, w którym uczestniczy wiele osób, bliższych i dalszych. Nie ma z tego powtórki, jak podczas egzaminu. Tak, jak się uda, tak będzie ten dzień zapamiętany - przez państwa młodych i ich gości. Bycie ciągle w centrum uwagi i bycie ocenianym przez te wszystkie osoby u większości z nas budzi stres. U niektórych silniejszy, u innych słabszy, ale zawsze dość utrudniający przetrwanie tego ważnego dnia.

Inne przyczyny stresu przed ślubem

Innym czynnikiem pogarszającym stres młodej pary jest fakt, że jest to zwykle dość duże wydarzenie, podczas którego muszą się zgrać bardzo różne czynniki. Orkiestra ma zagrać bezbłędnie, kwiaty nie mogą nagle zwiędnąć, przejście młodej pary przez kościół musi być dostojne, pierwszy taniec romantyczny. Najgorsze dla młodych jest to, że często są w całej organizacji ślubu zdani tylko na siebie.

U niektórych stres przed ślubem wywołuje nie organizacja ani przebieg ceremonii, a sam fakt zawarcia małżeństwa. Strach przed ślubem także jest normalny, wiele osób nagle zaczyna się zastanawiać, czy to rzeczywiście dobry pomysł. Grunt to nie wpadać w panikę. Można porozmawiać o swoich wątpliwościach z kimś bliskim (nie z przyszłą żoną/mężem!), kto jest w stanie zrozumieć i przedstawić sytuację w innym świetle.

Jak sobie radzić ze stresem przed ślubem?

Sposoby na stres przed ślubem to przede wszystkim planowanie z wyprzedzeniem i robienie wszystkich planowanych rzeczy na czas. Zostawianie np. kupowania obrączek na ostatnią chwilę na pewno jeszcze zwiększy niepożądany stres. Dobrze byłoby scedować część obowiązków na drużbów, rodzinę czy przyjaciół. Państwo młodzi mają wystarczająco dużo na głowie. Mogą się dzięki temu zająć trenowaniem pierwszego tańca, co także zmniejszy ich niepewność i strach dotyczący wielkiego wydarzenia.

A co, jeśli się nie uda?

Tak naprawdę, grunt to uwierzyć w to, że nawet jeśli zdarzy się coś nieprzewidzianego, może być to:

  • zupełnie przez nikogo niezauważone,
  • zapamiętane jako zabawne wspomnienie,
  • tak drobne, że przy całości ślubu i wesela zupełnie nieważne.

Uświadomienie sobie tych prostych faktów pomaga radzić sobie ze stresem i go kontrolować. Trzeba też wziąć pod uwagę, że to nie oprawa jest najważniejsza. Ślub to symbol, że młoda para się kocha i będzie na zawsze razem.

Sposoby na stres w czasie ślubu

W czasie uroczystości nie można zapomnieć o głębokim oddechu i uśmiechu. To najlepsze sposoby na stres w czasie ślubu. Nie skupiajmy się na drobiazgach, bo na pewno znajdziemy jakieś drobne niedociągnięcie. Pozytywne myślenie jest bardzo ważne. Zaproszeni goście się bawią? Orkiestra gra? Jedzenie jest jadalne? To znaczy, że wszystko jest OK!

Mała uwaga na koniec: Pamiętajmy, że stres przed ślubem dotyka niemal każdej pary młodej, nawet jeśli organizacja ślubu i wesela jest podzielona między rodzinę i przyjaciół lub koordynatora. Tak duże wydarzenie musi stresować i strach przed ślubem nie oznacza nic złego, jest całkowicie naturalny.

Artykuły na ten temat:

@zwalczstres